Drukuj

Aktualności

Otwarcie wystawy Krzysztofa Jeglińskiego pt. „Trzy lata miała moja siostra, gdy jeździła łodzią podwodną”
26 sierpnia 2019

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Krzysztofa Jeglińskiego p.t.: „Trzy lata miała moja siostra, gdy jeździła łodzią podwodną”. Wystawa w niekonwencjonalny sposób pyta o ludzką kondycję i przywołuje pamięć o bohaterach, którzy z narażeniem własnego życia pomagali innym w czasach okupacji.

Tematem wystawy są pytania o ludzką odwagę, o spotkanie “Drugiego“, o życie spolegliwe. Myślę, że w tej chwili, tak na prawdę, tylko sztuka ma siłę i odwagę mówić o rzeczach najważniejszych, o tym, jak mamy razem żyć. (…) Czas, w którym żyjemy, wydarzenia w otaczającym nas świecie, fanatyzm, antysemityzm, skrajny nacjonalizm i odradzający się faszyzm i nieustająca rozmowa z młodymi ludźmi wyznaczają w tej chwili kierunek mojej pracy artystycznej.
Proponowana wystawa bierze się z obowiązku mówienia o ludziach, którzy w okrutnych czasach wojny wybrali odwagę, ludzką godność i gotowość służenia pomocą ludziom w potrzebie. Pamięć o tych ludziach w błyskawicznym tempie zanika.(…). Moja siostra Teresa zmarła w kwietniu 2008 roku. Przez całe moje życie była moją siostrą. Gdy zmarła, postanowiłem, że nadszedł czas, aby opowiedzieć o tym, że Teresa nie tylko była moją siostrą, ale była również “dzieckiem z Zamojszczyzny”. Została uratowana i wychowana przez moją mamę. Historia “dzieci z Zamojszczyzny“ jest nadal tematem niemożliwym, tak bolesnym, że prawie nie istniejącym w polskiej świadomości. Myślę, że tylko sztuka może sobie z tym bólem poradzić. Wystawa mówi o cywilnej odwadze, o gotowości niesienia pomocy, o poświęceniu i klęsce. Wystawa poświęcona jest ludziom, o których musimy pamiętać. Krzysztof Jegliński

Krzysztof Jegliński urodził się w 1952 r. w Warszawie. Od czterdziestu lat mieszka w Sztokholmie. Studia na wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UW. W Szwecji studia na Akademii Sztuk Pięknych – Konstfack w Sztokholmie. Studiował malarstwo i architekturę wnętrz. Studia podyplomowe na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Zajmuje się malarstwem, scenografią i rzeźbą. Naucza na uczelni artystycznej. Prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Termin: 13.09, godz. 19.00 Wystawa czynna do 29.09. Wstęp wolny Miejsce: Bielański Ośrodek Kultury ul. Goldoniego 1

 

elephant
Projekt i wykonanie AI